ОФИЦИАЛНО СЪОБЩЕНИЕ относно Дванадесетото Общо събрание на кардиналите
Дванадесетата и последна конгрегация на кардиналите започна тази сутрин в 9:00 ч., както обичайно, с момент на молитва.
Присъстваха 173 кардинали, от които 130 — избиратели. Проведени бяха 26 изказвания, които засегнаха множество теми.
Сред основните засегнати въпроси бе съзнанието, че много от реформите, насърчени от папа Франциск, трябва да бъдат продължени: борбата с насилието и злоупотребите, икономическата прозрачност, реорганизацията на Римската курия, синодалността, ангажиментът за мир и грижата за творението. Отговорността на Църквата в тези области се усеща дълбоко и е споделена.
Централна тема на размишлението беше общението (communio), посочено като съществено призвание за новия папа. Очерта се профилът на един папа-пастир, учител на човечност, способен да въплъти образа на самарянска Църква, близка до нуждите и раните на човечеството. В епоха, белязана от войни, насилия и силни поляризации, се усеща настоятелна нужда от духовен водач, който да предлага милосърдие, синодалност и надежда.
Някои изказвания засегнаха въпроси от канонически характер, размишлявайки върху властта на папата.
Бе обсъдено и разделението в рамките на Църквата и обществото, както и начинът, по който кардиналите днес са призвани да упражняват ролята си във връзка с папството.
Споменат беше Световният ден на бедните, който се чества в неделята преди празника Христос Цар: беше подчертано колко тези две чествания могат да се четат във връзка помежду си, признавайки живото присъствие на Христос в бедните и припомняйки, че истинското царуване на Евангелието се проявява в служението.
Говореше се за необходимостта от придаване на по-голямо значение на срещите на Колегията на кардиналите по време на консисториите, както и за насърчаване на християнското възпитание (инициация) и постоянната грижа за формиране, като истински мисионерски акт.
Бяха припомнени мъчениците на вярата, особено в онези земи, където християните са преследвани или са лишени от религиозна свобода. Сред пастирските спешни грижи беше отново подчертан ангажиментът за решително справяне с климатичните промени, признати като глобално и църковно предизвикателство.
Отново беше повдигнат въпросът за датата на честване на Великден, Никейския събор и екуменическия диалог.
Конгрегацията завърши с прочитането на официална декларация: призив, отправен към страните, участващи в различни международни конфликти. Кардиналите призоваха за постоянно прекратяване на огъня и започване на преговори, които да доведат до справедлив и траен мир, с уважение към човешкото достойнство и общото благо.
По време на срещата тази сутрин беше извършено и унищожаването на Рибарския пръстен и оловния печат.
Накрая бяха предоставени някои практически разпоредби относно програмата на кардиналите избиратели по време на Конклава.
Срещата приключи в 12:30 ч. Не се предвиждат други общи конгрегации.
Източник: пресслужба на Апостолическия овакантен престол